od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak wybrać najlepsze śruby napinające?

Aby dokonać wyboru właściwych śrub napinających, należy poznać nieco ich specyfikę, koncentrując się na kwestiach takich jak: docelowe zastosowanie, sposób działania, rodzaj, rozmiar, cena oraz dodatkowe właściwości ochronne. Ponieważ dla osób niedysponujących fachową wiedzą w tej dziedzinie, zadanie to może być problematyczne, poniżej przygotowaliśmy omówienie najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę.

Specyfika konstrukcji oraz sposób działania śrub napinających

Na początku wypadałoby wyjaśnić, czym konkretnie wyróżnia się budowa śruby napinającej (nazywanej także rzymską), na tle pozostałych rozwiązań dostępnych na rynku. Śruby tego rodzaju mogą składać się z jednego lub dwóch prętów, połączonych ze sobą nakrętką o podłużnym kształcie. W pierwszym przypadku każdy pręt zakończony jest przeciwnie skierowanym gwintowaniem, które umożliwia naciąganie ich struktury, podczas przemieszczania łączącej je nakrętki. Drugi wariant uwzględnia natomiast pręt pojedynczy, nagwintowany na obu końcach (również w przeciwnych kierunkach) oraz dwie nakrętki, umożliwiające dokonanie sprzęgu.

Jeśli chodzi o sposób działania śrub napinających, luzowanie lub naprężanie połączenia otrzymywanego za ich pośrednictwem, odbywa się poprzez obracanie elementu zlokalizowanego na samym środku danego sprzęgu. Regulując pozycję tej właśnie części konstrukcji, bezpośrednio jesteśmy w stanie wpłynąć na oddalanie się lub zbliżanie do siebie jej końcówek.

Najczęstsze zastosowania śrub napinających

Przed wybraniem odpowiednich śrub napinających należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy są one przeznaczone do pożądanego przez nas zakresu przedsięwzięć. Do powszechnych zastosowań śrub tego rodzaju należą m.in. branże, takie jak:

  •  budownictwo – m.in. do tworzenia ściągów ścian oraz filarów,
  •  żeglarstwo – w szczególności w celu naciągnięcia wanty, stabilizującej maszt jachtu,
  •  komunikacja lądowa – w ramach sprzęgu śrubowego wagonów kolejowych lub naciągu trakcji tramwajowych,
  •  wiele innych dziedzin techniki, w tym np. sektor produkcji grzejników aluminiowych oraz żeliwnych, których nyple konstruowane są na dokładnie takiej samej zasadzie, co w przypadku napinających śrub.

Najważniejsze cechy śrub napinających

Podobnie jak w przypadku pozostałych łączników konstrukcyjnych, również napinające śruby rzymskie mogą różnić się od siebie wieloma czynnikami. Spośród najważniejszych parametrów należy wyszczególnić przede wszystkim:

  •  nominalny rozmiar poszczególnych części śruby,
  •  rodzaj nakrętek (pełne lub otwarte),
  •  typ śruby (m.in. hak-hak/oko-hak/oko-oko),
  •  wariant zastosowanych końcówek (gwintowane lub przeznaczone do zwalcowania),
  •  obecność powłoki antykorozyjnej (np. galwanicznie ocynkowana stal),
  •  cena, która powinna zyskiwać na znaczeniu dopiero po upewnieniu się, że wszystkie pozostałe parametry śruby napinającej spełniają oczekiwania.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru?

Kiedy uda się już odnaleźć produkt dostosowany do potrzeb realizowanego przedsięwzięcia, w następnym etapie należy upewnić się, czy planowane do docelowego zakupu śruby:

  •  są wytrzymałe i posiadają wzmocnioną odporność na warunki atmosferyczne, obecność wilgoci, czy też pracę w otoczeniu określonego rodzaju substancji przemysłowych lub chemicznych,
  •  zostały przetestowane w odpowiedni sposób (np. w warunkach morskich, w przypadku napinających śrub, dedykowanych do stosowania w obrębie jachtów),
  • mają stosowną certyfikację, wydawaną przez powszechnie respektowane organizacje normalizacyjne.

Jak zatem widać, czynników wpływających na wybór odpowiednich śrub napinających nie brakuje. Znaczenie mają nie tylko konkretne warianty śrub, ale także ich poszczególne parametry. Stojąc przed tego rodzaju decyzją, należy zatem pamiętać, że oprócz bazowania na powyższych informacjach, zawsze warto poradzić się również specjalisty z branży, który pomoże zorientować się we wszelkich problematycznych zagadnieniach.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: