od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Ucho pokładowe na potrzeby żeglarzy – jakie rodzaje wyróżniamy?

Ucha pokładowe są niezwykle przydatne na każdym statku wodnym. Z całą pewnością można stwierdzić, że bez nich podróże morskie byłyby znacznie utrudnione. A nawet niemożliwe, jeśli weźmie się pod uwagę troskę o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i ładunku. Dlatego współcześnie każdy jacht wyposażony jest w przynajmniej kilka uch pokładowych. Nierzadko na jednym statku znajdują się różne rodzaje tych elementów.

Główna zaleta ucha pokładowego tkwi w jego uniwersalnym zastosowaniu. Z jednej strony jest niezbędny do montowania nisko przy pokładzie sztaksli (nawet przy samym maszcie) czy bloków do reflin, a z drugiej może przydać się także do zabezpieczania ładunków i całej masy innych rzeczy przyniesionych na pokład. Istnieje wiele rodzajów uch, które można zastosować na jachcie. Przed zakupem konkretnego modelu warto zaznajomić się z ich klasyfikacją i przeznaczeniem.

Wyróżnienie ze względu na kształt

Najłatwiej odróżnić od siebie ucha na podstawie ich wyglądu. Występują modele podłużne, okrągłe, prostokątne i trapezowe. Kształt odnosi się do podstawy ucha pokładowego. Czy jest to ważny czynnik przy wyborze rodzaju tego elementu osprzętu żeglarskiego? Jak najbardziej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym mają się znaleźć. Wybranie ucha podłużnego pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni. Zmieści się na innych podłużnych elementach statku. Z kolei okrągłe oraz prostokątne modele przydadzą się najbardziej w pozostałych częściach jachtu. Są też najpopularniejsze – okrągłe ucho pokładowe niemal automatycznie kojarzy się z podróżami morskimi. Warto zauważyć, że prostokątne można w łatwy sposób przymocować tuż obok siebie.
Wyróżnienie ze względu na sposób montażu

Ucha przytwierdza się do podłoża za pomocą śrub. Zazwyczaj są na to dwa miejsca na wkręty, ale niektóre modele oferują nawet do czterech. Zwiększa się w ten sposób stabilność oraz wytrzymałość ucha pokładowego, ale nie zawsze większa liczba śrub jest wymagana. Ciekawszym rozwiązaniem stosowanym na pokładach są jednak ucha ze śrubą. Nie potrzebują one dodatkowych wkrętów, ponieważ u ich podstawy zamontowana jest na stałe podłużna śruba. Nadają się więc do samodzielnego przymocowania.
Wyróżnienie ze względu na rodzaj stali

Do wytworzenia uch żeglarskich korzysta się wyłącznie ze stali austenitycznej. Opisuje się ją za pomocą skrótów: od A1 do A5. W przypadku uch bierze się pod uwagę wyłącznie A2 oraz A4. Ucha ze stali nierdzewnej A2 nie powinny mieć kontaktu z wodą morską, dlatego można je spotkać np. pod pokładem. A4 jest stalą kwasoodporną – tak więc spokojnie nadaje się do zastosowania na pokładzie.

Pozostałe rodzaje uch pokładowych

Wśród innych modeli można znaleźć także:

  • podwięź z uchwytem,
  • podwięź z kółkiem,
  • podwięź z krętlikiem,
  • podwięź otwartą,
  • podwięź obciągacza bomu.

Część z nich może posiadać odmienny kształt podstawy oraz być produkowana z różnej stali. Dlatego zawsze należy przeczytać opis producenta i zastanowić się nad ich przydatnością na własnym jachcie.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: