od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Rodzaje i zastosowanie wkrętów do drewna

Wkręty różnią się od siebie przede wszystkim kształtem łba oraz rodzajem nacięcia. Ważny jest także materiał, z którego są wykonane, czym są pokryte oraz to, jak wygląda końcówka. Przeznaczenie wkrętów może być różnorodne – służą do łączenia elementów drewnianych, metalowych lub jako łączniki rozmaitych materiałów, na przykład tworzyw sztucznych i drewna. Parametry jakimi określa się wkręty, to przede wszystkim średnica oraz długość. To na nie należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów.

Wkręty do drewna – budowa i rodzaje

Jak sama nazwa wskazuje, wkręty do drewna służą do łączenia powierzchni drewnianych, ale mogą być także wykorzystywane do przytwierdzania innego rodzaju materiałów do drewna, na przykład zawiasów. Z tego względu należą do najchętniej kupowanych i najpopularniejszych produktów w kategorii elementów złącznych. Bogaty asortyment wkrętów różniących się typem gwintowania, łbem, końcówką i rozmiarami sprawia, że pozornie łatwy wybór, może stać się wyjątkowo trudnym zadaniem. Niektóre nadają się do użytku indywidualnego, inne stosowane są w wielu gałęziach przemysłu.

Wkręty wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej ze stali węglowej, nierdzewnej bądź kwasoodpornej. W zależności od zapotrzebowania można zastosować powłokę surową bądź ocynkowaną. Jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że wkręty będą narażone na kontakt z wodą lub będą musiały spełniać swoje zadanie w trudnych warunkach atmosferycznych, należy wykorzystać produkty całkowicie odporne na korozję.

Jeżeli chodzi o skok gwintu, przy wkrętach do drewna jest on o wiele wyższy niż przy wkrętach do metalu. Elementy są także cieńsze, co powoduje, że powierzchnia całkowita gwintu jest większa. Umożliwia to skuteczne wkręcenie w miękkie i grube drewno. Kształty łbów odznaczają się dużym zróżnicowaniem, mogą być: walcowe, stożkowe, talerzykowe, podkładkowe, soczewkowe oraz sześciokątne. Różne jest także zakończenie wkrętów do drewna. Końcówki ostre pozwalają na wkręcanie w drewno bez wykonania wstępnego nawiercania. Z kolei zakończenia płaskie wymagają wywiercenia otworu, zanim zostaną wkręcone.

Bardzo często, w przypadku długich wkrętów, gwint znajduje się jedynie na części trzonu. Powoduje to zmianę momentu obrotowego niezbędnego do wykonania wkręcenia. Zaletą takiego rozwiązania jest lepszy dociąg do siebie łączonym elementów i większa trwałość łączenia.

Zastosowanie wkrętów do drewna

Ogromny wybór wkrętów daje szansę na ich wszechstronne zastosowanie. I tak, wkręty do drewna z uszczelką mogą służyć do mocowania blach do profili drewnianych. Zamontowana uszczelka gwarantuje pełną szczelność połączenia i nie odkształca się podczas odkręcania. W przemyśle meblarskim bardzo często stosuje się tak zwane konfirmaty, czyli wkręty do drewna na imbus. Używa się ich do łączenia prostopadłego dwóch płyt wiórowych albo drewnianych. Wykonane są z ocynkowanej stali, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z reguły, aby je zamontować, korzysta się ze specjalnych wierteł wstępnie profilujących otwór.

Wkręty z łbami stożkowymi wykorzystuje się w momencie, gdy zależy nam na estetycznym wyglądzie. Zagłębiają się one na równi z powierzchnią i nie wystają ponad nią. Można w nich także zastosować zaślepki. Łby grzybkowe świetnie sprawdzą się podczas łączenia metalu z drewnem, ponieważ doskonale przylegają do powierzchni. Główki talerzykowe zapewniają dużą siłę docisku i pozwalają na zachowanie większych odległości między wkrętami. Ponadto zapobiegają niekontrolowanemu zagłębieniu się wkrętu w drewno, dzięki dużej powierzchni łba. Z kolei modele sześciokątne są wyjątkowo uniwersalne i nadają się do każdego rodzaju drewna. Produkty z dodatkową podstawką można spasować równomiernie z podłożem.

Aby mieć 100% pewność, że wkręty zostaną dobrane odpowiednio do rodzaju wykonywanych prac, najlepiej zasięgnąć porady specjalistów. Tylko wtedy zyskamy pewność, że połączenie będzie solidne i trwałe, a cała konstrukcja stabilna. Korzystanie z niewłaściwych wkrętów może przyczynić się do powstania niebezpiecznych sytuacji.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.