od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Zastosowanie dennic nierdzewnych

Dennice nierdzewne to praktyczne akcesoria znajdujące szerokie zastosowanie w różnych branżach. Dowiedz się, czym konkretnie charakteryzują się te elementy, jakie są ich rodzaje oraz gdzie są wykorzystywane.

Co to są dennice nierdzewne?

Dennice z nierdzewki to wykonane ze stali nierdzewnej dna, umieszczane w różnego rodzaju zbiornikach. Elementy te stanowią spodnią część pojemnika bądź urządzenia, przyspawaną do niego celem zakrycia otworu. W zależności od przeznaczenia, w trakcie procesu produkcji zyskują różne kształty, najczęściej cylindryczne. Z łatwością ogrzewają nawet bardzo duże powierzchnie. Wysoka szczelność zapobiega przeciekaniu przechowywanych bądź przewożonych substancji. Producenci dennic zwracają szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa, ponieważ w zbiornikach nierzadko transportowane są substancje o niebezpiecznym charakterze. Dennice do zbiorników muszą charakteryzować się zatem doskonałą odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe, w tym zwłaszcza na działanie szkodliwych substancji i wilgoć, a także na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe.

Standardowa grubość ścianki blachy, z których wykonywane są dennice z nierdzewki, wynosi od 5 do 18 mm. Przeciętna średnica dna mieści się z kolei w zakresie 1200-4000 mm. Dennice mogą być wykonywane z różnych materiałów, przy czym jednym z najlepszych tworzyw do produkcji jest stal. Surowiec ten gwarantuje największą wytrzymałość i solidność powstałych produktów. Ponadto zapewnia najlepszą ochronę zbiornikom z zawartością łatwopalną i tzw. wysokiego ryzyka.

Stalowe dennice są odporne na działanie substancji mocno inwazyjnych oraz żrących. To pozwala na zachowanie w nienaruszonym stanie konstrukcji przez wiele lat, bez potrzeby wymiany czy konserwacji. W zależności od potrzeb klienta często mają dodatkowe otwory pod armaturę, nogi, włazy oraz inne wyposażenie. Wysoką jakość dennic powinny potwierdzać odpowiednie certyfikaty materiałowe oraz TDT.

Dennice z nierdzewki – wszechstronne zastosowanie

Dennice do zbiorników to elementy o wszechstronnych zastosowaniu. Są powszechnie wykorzystywane w branży przemysłowej, gazowniczej i chemicznej. Popularne jest zwłaszcza używanie ich do produkcji zbiorników bezciśnieniowych i ciśnieniowych, ale są często montowane także w zbiornikach stacjonarnych, transportowych oraz cysternach. Znajdują zastosowanie przy instalacji sieci centralnego ogrzewania oraz umieszczanych w nich kotłach, jak również w rozmaitych konstrukcjach i instalacjach wodnych. Dennice nierdzewne są wykorzystywane w cysternach kolejowych i samochodowych oraz zbiornikach przeznaczonych do transportu. Stanowią również częsty element zbiorników stacjonarnych: spożywczych, przemysłowych czy chłodniczych.

Rodzaje dennic

Dennice nierdzewne występują w różnych kształtach. Formę elementu określa przede wszystkim przeznaczenie cysterny, jej rozmiar oraz rodzaj przechowywanych substancji. Do najpopularniejszych modeli należą zatem dennice elipsoidalne, kufrowe, stożkowe oraz płaskie. Ponadto wyróżnia się dennice toroidalne, talerzowe, koszykowe, kuliste, dyfuzyjne oraz o małej wypukłości. Każdy z tych rodzajów jest używany w zależności od przeznaczenia danego zbiornika i bezpośrednio wpływa na jego bezpieczeństwo.

Dobór właściwej dennicy

Dennice do zbiorników są produkowane w określonym celu. Każdy rodzaj dna ma zatem swoje przeznaczenie. Odpowiednie dopasowanie elementu do zastosowania jest więc kluczowe i przekłada się na użyteczność oraz bezpieczeństwo zbiornika czy cysterny, do której został przytwierdzony.

Istotnym kryterium doboru jest też uwzględnienie ciśnienia transportowanych w cysternie substancji. Na przykład, dennice elipsoidalne zazwyczaj są wykorzystywane w zbiornikach przeznaczonych do przechowywania cieczy o małym i dużym ciśnieniu, a dennice o płaskim kształcie służą do bezpiecznego przewożenia cieczy o neutralnym ciśnieniu. Dennice stożkowe nadają się natomiast do zbiorników na ciecze bezciśnieniowe.

Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego produkowane są dennice. Modele ze stali nierdzewnej i aluminium to polecany wybór dla osób poszukujących najwyższej trwałości, wytrzymałości i użyteczności konstrukcji. Są one niezawodne, uniwersalne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie inwazyjnych substancji. To sprawia, że nadają się do wykorzystywania wszędzie tam, gdzie panują niekorzystne i trudne warunki środowiskowe.

Aby mieć pewność, że dennice nierdzewne wyróżniają się odpowiednimi parametrami, dobrze jest też zwrócić uwagę na certyfikaty, jakimi objęte są produkty. Potwierdzają one, że dennice zostały wykonane według obowiązujących norm i standardów.

Wybierając dennice z nierdzewki, warto zdecydować się na modele od sprawdzonych, wyspecjalizowanych w ich produkcji firm. Tylko wówczas można mieć pewność, że wykonane i zamontowane dna spełnią swą funkcję przez długie lata. Ponadto wykwalifikowani specjaliści, tacy jak eksperci z firmy Metfix, z chęcią pomogą i doradzą klientowi w zakresie wyboru właściwego modelu, w zależności od potrzeb i wykorzystania produktu.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: