od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Rodzaje kotwów nierdzewnych stosowanych w systemach kotwienia

Kotwy zapewniają mocne i stabilne mocowanie elementów konstrukcji w różnego rodzaju zabudowaniach. Stosuje się je zarówno przy zabudowie niewielkiej, na przykład przy budowie garażu, a także przy wielkich inwestycjach budowlanych, jakimi mogą być bloki mieszkalne. W skrócie jest to rodzaj pręta, którego zadaniem jest ściągnięcie poszczególnych elementów konstrukcji. Kotwy muszą wytrzymać bardzo duże obciążenia, dlatego ich wykonanie zawsze powinno stać na najwyższym poziomie.

Kotwy mechaniczne w systemach kotwienia

Kotwy nierdzewne mogą być wykorzystane w systemach kotwienia mechanicznych lub chemicznych. Każda z tych metod ma inne wady oraz zalety i stosowana jest w przypadku innych konstrukcji. Kotwy mechaniczne działają bardzo podobnie do kołków rozporowych. Wykonane są ze stali nierdzewnej i charakteryzują się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie znacznych sił. Takie kotwy napierają na ścianki otworu, w którym się znajdują, co oznacza, że podłoże, gdzie zostały zamontowane musi być bardzo twarde. Dlatego też stosuje się je głównie w betonie, ponieważ posiada on odpowiednie parametry, dzięki czemu kotwa nie rozrywa materiału. W przypadku użycia jej w podłożu zbyt miękkim, ryzykujemy niestabilność, a nawet zawalanie się całej konstrukcji, co może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia przebywających w pobliżu osób.

Warto jednak wspomnieć, że kotwy mechaniczne są bardzo łatwe w montażu. Kolejną korzyścią jest także szybkość, z jaką można ich używać. Pozwala to na wydajną pracę bez zbędnych przestojów. Należy pamiętać, że wykonany pod kotwę mechaniczną otwór musi być dokładnie oczyszczony ze wszelkich zabrudzeń czy pyłu powstałego w wyniku wiercenia. Dopiero wtedy można rozpocząć instalację kotwy.

Sam montaż jest procesem, od którego bardzo wiele zależy, dlatego musi być przeprowadzony z zachowaniem najwyższych standardów. Konsekwencje niezachowania ostrożności mogą być bardzo poważne. Na samym początku należy wykonać odpowiedniej wielkości otwór. Jego średnica musi odpowiadać wielkości trzpienia kotwy. Oczyszczenie otworu można przeprowadzić za pomocą jakiegokolwiek narzędzia wydmuchującego powietrze. Kolejnym etapem jest osadzenie kotwy, które dokonywane jest najczęściej przy pomocy młotka lub innego przeznaczonego do tego narzędzia. Po zakończeniu trzeba jeszcze kotwę dokręcić kluczem dynamometrycznym. Tutaj należy zwrócić uwagę na uzyskanie odpowiedniej, podanej przez producenta, wartości momentu dokręcającego. Wszystkie te czynności powinny być wykonane dokładnie, aby kotwa mogła uzyskać pożądaną nośność. W przeciwnym wypadku może się wysuwać albo przemieszczać.

Kotwy pracujące z dużymi obciążeniami muszą bezwzględnie posiadać Ogólną Aprobatę Techniczną. Ponadto, jeżeli stosuje się je w miejscach, gdzie będą narażone na kontakt z wodą, wilgocią czy parą wodną, należy zadbać o zabezpieczenia antykorozyjne.

Kotwy chemiczne w systemach kotwienia

Chemiczne systemy kotwienia to metoda polegająca na połączeniu masy żywicznej oraz elementu stalowego. Po wprowadzeniu w przygotowany otwór, tworzywo sztuczne nabiera pożądanego kształtu. Wypełnia przy tym wszystkie pęknięcia czy szczeliny. W tym przypadku to masa żywiczna pełni funkcję łączącą pomiędzy podłożem a kotwą. Pozwala to na korzystanie z powierzchni, która jest mniej trwała, a nawet uszkodzona. Ponadto kotwy chemiczne uniemożliwiają dostanie się wody pochodzącej z deszczu czy uszkodzonej rury, a także substancji chemicznych do wnętrza otworu.

Metody montażu kotew chemicznych mogą być dwojakie. Najpopularniejszą z nich jest zwykłe wstrzyknięcie danego preparatu w przygotowany otwór. Należy pamiętać, że tak samo jak w przypadku kotew mechanicznych musi być on dokładnie oczyszczony ze wszelkich zabrudzeń. Innym sposobem jest wbicie pojemnika z masą żywiczną w otwór. To rozwiązanie zaleca się w warunkach, kiedy istnieje ryzyko zabrudzenia okolicznych powierzchni. Ponadto w czasie, kiedy żywica zasycha, użytkownik może w pewnym zakresie regulować kotwę, przesuwając ją w wybranym przez siebie kierunku.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Informujemy, że:

dnia 02.05  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych,