od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jakie są zalety stosowania śrub nierdzewnych?

Z połączeń śrubowych korzysta się dziś w przypadku wielu przedsięwzięć wymagających zespolenia ze sobą montowanych elementów. Wspomniana popularność śrub wynika przede wszystkim z ich wysokiej trwałości, przekładającej się bezpośrednio na zapewnienie użytkownikom danej konstrukcji bezpieczeństwa. W kontekście tego parametru z kolei najważniejszą kwestią jest typ materiału, wykorzystanego do produkcji elementu złącznego, którym w olbrzymiej większości przypadków jest właśnie stal nierdzewna. Dlaczego?

Najważniejsze właściwości śrub nierdzewnych

Najbardziej elementarna przyczyna popularności, jaką cieszą się obecnie śruby nierdzewne kryje się już w samej nazwie. Cechują się one nierdzewnością, czyli wzmocnioną ochroną swojej struktury przed korodowaniem – głównym zagrożeniem dla wszelkich konstrukcji narażonych na oddziaływanie wody oraz mniej lub bardziej agresywnych substancji chemicznych. Opracowując projekt danego przedsięwzięcia budowlanego oraz dobierając odpowiednie komponenty, należy brać pod uwagę fakt, że miejscami w pierwszej kolejności narażonymi na wystąpienie wspomnianego procesu korozji, będą przede wszystkim gwinty elementów złącznych. Jeśli materiał, z którego są one wykonane zawiedzie, pozostałe części konstrukcji również długo nie przetrwają.

Nierdzewność to jednak tylko jedna z wielu zalet, którymi odznaczają się śruby nierdzewne. Spośród pozostałych atutów należy wymienić ponadto:

  • relatywnie dużą wytrzymałość na skrajnie wysokie temperatury,
  • większą niż w przypadku stali węglowej odporność na obciążanie i odkształcanie,
  • wysoką higieniczność,
  • dobrą podatność na kształtowanie, w wyniku obróbki plastycznej wykonywanej na zimno,
  • niewielki ciężar, jak na oferowane przez siebie właściwości wytrzymałościowe,
  • łatwy i szybki montaż oraz demontaż,
  • możliwość łączenia za ich pośrednictwem bardzo rozmaitych materiałów.

Czynnikiem dodatkowym, choć zdecydowanie najmniej istotnym w kontekście wszystkich wspomnianych wcześniej zalet śrub nierdzewnych, jest także ich wygląd. Dzięki swojej uniwersalne estetyce nie tylko nie zaburzają, ale często wręcz wzbogacają ogólne wrażenia, jakie wywiera na nas dana konstrukcja.

Podwyższone właściwości wytrzymałościowe a cena

Cena stali nierdzewnej potrafi nawet pięciokrotnie przekraczać cenę stali węglowej. Pozornie może się zatem wydawać, że zoptymalizowane właściwości śrub nierdzewnych, okupione zostaną wysokimi kosztami początkowymi przedsięwzięcia, przez co negatywnie odbijają się na jego ogólnej opłacalności finansowej. W praktyce jednak należy wziąć pod uwagę całościowe koszty utrzymania konstrukcji, takie jak wymiana jej skorodowanych części, konserwacja czy przyspieszone tempo ogólnej eksploatacja budowli. Wówczas okaże się, że kwota, jaką zapłacimy za elementy złączne wykonane ze stali nierdzewnej zwróci się szybko i z nawiązką.

Ponadto trzeba mieć na uwadze, że ilość materiału koniecznego do wyprodukowania tak małej części konstrukcyjnej jak śruba nierdzewna jest naprawdę niewielka. W większości przypadków elementy złączne będą stanowić margines wszystkich kosztów, jakie zmuszeni będziemy ponieść podczas realizacji całości inwestycji. W kontekście pieniędzy możliwych do zaoszczędzenia, ich udział będzie natomiast o wiele bardziej istotny.

Czy śruby nierdzewne są zawsze lepszym rozwiązaniem niż te wykonane ze zwykłej stali?

Jak wynika z przedstawionych informacji, elementy złączne wykonane ze stali nierdzewnej odznaczają się szeregiem przewag nad klasycznymi, podatnymi na rdzewienie śrubami. Trzeba mieć jednak na uwadze, że cechują się jednocześnie wyższą ceną od standardowych odpowiedników. Na rynku dostępne są również rozwiązania tańsze, o nieco słabszych właściwościach wytrzymałościowych. Decydując się jednak na ich wykorzystanie, należy dokładnie przeanalizować, czy nie narazimy w ten sposób użytkowników konstrukcji na niebezpieczeństwo oraz czy w dłuższej perspektywie czasu faktycznie będzie to dla nas opłacalne finansowo.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.