od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Po czym poznać, że elementy ze stali nierdzewnej są dobrej jakości?

Stal nierdzewna jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych w niemal dowolnej branży rynku. Ponieważ jednak stop stopowi nierówny, poniżej wyjaśniamy jak ustalić, czy tworzywo, z którym mamy do czynienia to stal nierdzewna wysokiej jakości.

Najpopularniejsze rodzaje stali nierdzewnej

Stal nierdzewna dzieli się na wiele niejednolitych typów, na których szczegółowe omówienie należałoby poświecić nie tyle osobny artykuł, ile co najmniej sporych rozmiarów broszurę. W związku z tym na potrzeby niniejszego wpisu skupmy się wyłącznie na najbardziej ogólnej klasyfikacji podziału. Ta obejmuje przede wszystkim dwa rodzaje stali nierdzewnej – ferrytyczną oraz austenityczną, przy czym ten drugi wariant jest zdecydowanie najbardziej popularny. Stal austenityczną najłatwiej poznać po oznaczeniu 18/8 albo 18/10, które to informuje o stosunku chromu do niklu w ramach określonego stopu. Stale ferrytyczne występujące na rynku zawierają zwykle 13% chromu.

Obie opisywane kategorie stali w teorii silnie chronią przed korozją. W praktyce jednak stopień tej ochrony jest niejednolity. Najlepsze parametry pod tym względem zapewnia jakościowa stal nierdzewna austenityczna uwzględniająca w składzie dodatek molibdenu. Dodatkowo stal tego typu odznacza się również najwyższym współczynnikiem odporności na oddziaływanie kwasów.

Stal nierdzewna wysokiej jakości – jak ją rozpoznać?

Poszczególne rodzaje stali nierdzewnej czy czarnej można rozróżnić, bazując na odpowiednich odczynnikach chemicznych. W zależności od składu materiału, z którymi będą one miały styczność, wejdą one bowiem w inną reakcję z określoną powierzchnią.

Zacznijmy od sposobu na rozróżnienie stali nierdzewnej od jej konwencjonalnego, węglowego odpowiednika. W tym celu wykorzystuje się kwas azotowy, umieszczając jego silnie stężoną kroplę na materiale lub zanurzając materiał w jego roztworze. W przypadku kontaktu ze stalą czarną dojdzie do wytworzenia się gryzącego dymu o brązowej barwie, podczas gdy jakościowa stal nierdzewna nie spowoduje żadnej reakcji.

Inną techniką pozwalającą odróżnić od siebie stal węglową oraz nierdzewną jest wykorzystanie roztworu składającego się z połowy litra wody oraz 8 gramów siarczanu miedzi. W tym przypadku stal czarna odnotuje zmianę koloru na odcień miedziano-brązowy. Stal nierdzewna wysokiej jakości natomiast ponownie nie wejdzie w żadną reakcję z odczynnikiem.

A co jeśli chodzi o sposoby na identyfikację typu nierdzewki? Ponieważ konkretne rodzaje stali nierdzewnej wykazują różne właściwości magnetyczne, pierwszym wariantem weryfikacji w tym zakresie jest właśnie tzw. test magnesu. Polega on na przyłożeniu magnesu do powierzchni materiału i ocenie siły, z jaką jest on przez nią przyciągany. Stopy austenityczne wcale nie przyciągają magnesu lub przyciągają go słabo (niewielką magnetyczność mogą uzyskać w wyniku np. obróbki plastycznej), a ferrytyczne z kolei wykazują silne przyciąganie.

Oprócz tego istnieje również możliwość zweryfikowania tego, czy dany rodzaj stali nierdzewnej austenitycznej zawiera, czy też nie zawiera w swoim składzie molibdenu. Aby przekonać się o tym, należy przeprowadzić test molibdenowy polegający na umieszczeniu na powierzchni materiału kropli odczynnika. Jeśli kropla ta pozostanie w swoim bazowym, żółtym kolorze oznaczać to będzie, że mamy do czynienia ze stalą pozbawioną dodatku molibdenu, tj. np. ze stalą typu 1.4301 lub 1.4307. Jeżeli natomiast kropla na skutek reakcji z powierzchnią uzyska kolor ciemną brązowy, otrzymamy jasną informację, że materiał zawiera molibden. Przykładem stopów molibdenowych może być chociażby jakościowa stal nierdzewna 1.4401 lub 1.4404.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: