od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Czy cięcie wodne wpływa na właściwości stali nierdzewnej?

Cięcie materiałów wodą pod wysokim ciśnieniem staje się coraz popularniejszą metodą obróbki ze względu na swoje liczne zalety. Nie można jednak uciec od pytań dotyczących jej skuteczności oraz możliwości. Na pewno zastanawiał się nad tym każdy, kto chciał wykorzystać w swoim projekcie cięcie wodą. Stal nierdzewna wydaje się nieodpowiednim materiałem do takiej metody. Czy jednak jest tak na pewno? Przyjrzymy się temu w naszym wpisie.

Czy cięcie wodne nadaje się do stali?

Wbrew pozorom nic nie stoi na przeszkodzie, aby wycinarka wodna zajęła się obrabianiem blach czy płyt ze stali nierdzewnej. Nie da się jednak przeprowadzić procesu wyłącznie za pomocą cieczy. Standardowe przecinarki wodne poradzą sobie ze wszystkimi materiałami miękkimi, takimi jak drewno, guma czy papier. W przypadku twardszego surowca muszą już posiłkować się dodatkowymi elementami. Maszyna do cięcia wodą stali potrzebuje ścierniwa pod postacią garnetu, który przypomina piasek. Po dodaniu go do cieczy cięcie wodne zyskuje większą siłę nacisku oraz tarcia, co przekłada się w bezpośredni sposób na polepszenie parametrów penetracyjnych. W efekcie metoda nadaje się nawet do obróbki stali.

To rodzi jednak pewne wątpliwości. Czy kontakt z cieczą nie uszkodzi stali? Wycinarka wodna jest przystosowana do pracy na tego typu materiale. Obrabia wyłącznie dany fragment, a woda nie przedostaje się nigdzie indziej. To wyjątkowo bezpieczna metoda. W kwestii takiej, jak cięcie wodą stal nierdzewna nie uszkodzi się także z innego powodu. Jak sama nazwa wskazuje, stal wyróżnia się podwyższoną odpornością na korozję. To jeszcze lepiej minimalizuje ryzyko zniszczenia materiału.

Jak działa maszyna do cięcia wodą?

Żeby zrozumieć, jak niewielka jest szansa na uszkodzenie stali nierdzewnej podczas obróbki, wystarczy przyjrzeć się zasadom działania maszyny. Przecinarki wodne sprężają wodę do ciśnienia na poziomie 4000 atmosfer, aby skierować ją do głowicy tnącej. Średnica kryzy z kamienia szlachetnego wynosi ułamek milimetra. W ten sposób maszyna do cięcia wodą zapewnia precyzję, a co za tym idzie – bezpieczeństwo użytkowania. Strumień kieruje się wyłącznie na przestrzeń roboczą. Co więcej, woda cechuje się normalną, pokojową temperaturą. Nie ma więc możliwości, żeby zmieniła w jakikolwiek sposób właściwości stali nierdzewnej.

Przecinarki wodne – zalety użycia

Metoda ta wyróżnia się uniwersalnością, bo może w równie dobry sposób obrobić stal nierdzewną, co papier. Cięcie wodne jest na dodatek ekologiczne. W wyniku jej zastosowania nie pozostają żadne szkodliwe dla zdrowia czy środowiska gazy lub pyły. Wycinarka wodna pozwala nawet na ponowne wykorzystanie zużytej wody. Trzeba jednak przyznać, że tylko niewielka część cieczy nadaje się do powtórnego użycia, ale taka opcja nie istnieje w przypadku alternatywnych rozwiązań.

Jeśli chodzi o cięcie wodą stal nierdzewna nie zostanie naruszona w niepożądany sposób. Między innymi z tego powodu metoda jest tak chętnie wykorzystywana w profesjonalnych warsztatach.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: