od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Jak cięcie laserowe wpływa na własności stali nierdzewnej?

Ze względu na doskonałą precyzję obróbki oraz możliwość powtarzalnego wykonywania najbardziej skomplikowanych detali, cięcie laserowe zalicza się do najpopularniejszych metod obróbki stali nierdzewnej oraz wielu innych metali. Pozwala ona uzyskiwać perfekcyjne, równe krawędzie przy jednoczesnym, niemal bezstratnym systemie obrabiania. Biorąc pod uwagę szeroką gamę korzyści, nie dziwi fakt, że laser do cięcia stali to urządzenie coraz popularniejsze w firmach zajmujących się budową konstrukcji oraz obróbką tego rodzaju tworzywa. A czy wycinanie laserowe w jakikolwiek sposób wpływa na właściwości materiału? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.

Na czym polega laserowe cięcie blach?

Rozwój nowych technologii, w szczególności sektora maszyn sterownych numerycznie (CNC) pozwala producentom wyrobów ze stali (w tym stali nierdzewnych) na zaproponowanie swoim klientom jeszcze wyższej jakości produktów. Laser do cięcia stali to urządzenie, które umożliwia precyzyjne przecinanie blach lub wycinanie w nich zaprojektowanych wcześniej elementów za pomocą wiązki o odpowiednich właściwościach. Możliwości współczesnych maszyn umożliwiają obróbkę stali o zróżnicowanych i parametrach, przy czym, najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku arkuszy o grubości do 30 mm.

Wykonywane za pomocą nowoczesnych maszyn i robotów cięcie laserowe pozwala na w pełni zautomatyzowaną obróbkę, dzięki czemu doskonale sprawdza się ono przy produkcji wielkonakładowej. Wszędzie tam, gdzie liczy się szybkie, dokładne oraz bezstratne wytwarzanie detali, tego rodzaju technologia znajdzie swoje zastosowanie.

Laser do cięcia stali – kluczowe korzyści z zastosowania

Wyposażenie parku maszynowego w urządzenia do cięcia laserem pozwala optymalizować procesy produkcji dzięki szerokiej gamie zalet tej technologii. Do jej kluczowych walorów należą m.in.:

  • precyzja oraz powtarzalność cięć uzyskiwana dzięki pełnej automatyzacji procesu obróbki,
  • znaczne zmniejszenie strat materiału w stosunku do konwencjonalnych metod przecinania,
  • idealnie gładkie krawędzie – brak konieczności wykonywania dodatkowej obróbki,
  • obniżenie kosztów i skrócenie czasu produkcji,
  • uniwersalny charakter – laser do cięcia stali może zostać wykorzystany w wielu branżach i do różnych materiałów,
  • poprawa wydajności procesów produkcyjnych – możliwość uzyskania najbardziej skomplikowanych elementów w szybkim czasie.

Jak cięcie laserowe wpływa na parametry stali nierdzewnej?

W odniesieniu do tak szerokiej gamy korzyści, jaką zapewnia cięcie laserem, nasuwa się pytanie o ewentualny wpływ takiej formy obróbki metalu na jego naturalne właściwości. Ze względu na miejscowe oddziaływanie na obrabiany materiał, strefa wpływu cieplnego jest niewielka. Dzięki temu laser do cięcia stali w znikomym stopniu oddziałuje na tworzywo. W praktyce wyklucza to powstawanie naprężeń, odkształceń oraz pozostałych zmian strukturalnych, zarówno na powierzchni ciętej warstwy, jak i wewnątrz niej. Wszystko to sprawia, że cięcie laserowe to nie tylko precyzyjna i bezstratna, ale również w pełni bezpieczna i nieinwazyjna metoda wytwarzania artykułów ze stali.

Warto również dodać, że nieustanny rozwój technologiczny powoduje również ciągłe doskonalenie znanych metod cięcia laserowego. Biorąc pod uwagę szeroką gamę korzyści oraz, praktycznie, brak jakichkolwiek wad technologii laserowej, można pokusić się o stwierdzenie, iż w najbliższych latach może ona całkowicie wyprzeć z rynku dotychczasowe – znaczne mniej efektywne sposoby obróbki.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

 

Informujemy, że:

dnia 29.03  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych.