od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Rodzaje połączeń nitowych

Nitowanie jest jedną z najczęściej stosowanych metod łączenia poszczególnych elementów. Wykorzystuje się do tego – zgodnie z nazwą – nity, czyli metalowe pręty konstrukcyjne z łbem oraz trzonem. Warto wiedzieć, że istnieją różne metody nitowania oraz jego rodzaje. O wszystkich można dowiedzieć się z naszego artykułu. Zachęcamy do zaznajomienia się z tematem!

Proces nitowania – na czym on polega?

Do stworzenia solidnego połączenia należy najpierw zrobić odpowiedniej wielkości otwór. Można go wykonać za pomocą wiercenia lub przebicia. Do otworu wkłada się następnie nit, który zakuwa się młotkiem ręcznym bądź mechanicznym. Przydatne w tej kwestii są także zaprojektowane z myślą powyższym procesie nitownice. W dalszej kolejności trzeba pamiętać, że metody nitowania dzielą się na dwa rodzaje: na zimno oraz na gorąco. Pierwsze stosuje się w przypadku mniejszych nitów, a drugie do większych. Odkształcony trzpień tworzy zakuwkę, na której opiera się cała konstrukcja.

Cztery rodzaje nitowania

Skoro wiadomo już, jak wygląda sam proces tworzenia połączeń nitowych, można skupić się na samych elementach. O ile łączenie ze sobą elementów zawsze przebiega w podobny do siebie sposób, to wybranie odpowiedniego nitu jest już kwestią rozpatrzenia kilku różnych czynników. Jest to o tyle ważne, że w zasadzie od tego zależy wytrzymałość całej konstrukcji.

W związku z powyższym wyróżnia się 4 rodzaje nitowania. Wśród nich znajdują się połączenia:

  1. Mocne. Mają swoje zastosowanie przede wszystkim w konstrukcjach narażonych na silne obciążenia.
  2. Nieznacznie obciążone. Zgodnie z nazwą, najlepiej sprawdzą się w konstrukcjach o niskich obciążeniach i stosunkowo niewielkich wymiarach.
  3. Szczelne. To specjalny typ połączenia nitowego, który przeznaczony jest do niskociśnieniowych zbiorników.
  4. Mocno-szczelne. Czyli połączenie zalet połączeń mocnych oraz szczelnych. Niezastąpione w zbiornikach wysokociśnieniowych.

Oprócz tego można jeszcze podzielić połączenia nitowe ze względów konstrukcyjnych. Wobec tego pojawiają się połączenia zakładkowe (z jednorzędowym szwem) oraz nakładkowe (ze szwem wielorzędowym).

Połączenia nitowe – dodatkowa charakterystyka

Na tym jednak nie kończą się różnice. Pozostaje jeszcze kwestia samych nitów. To na nich opiera się cały proces nitowania. Jakie elementy można więc znaleźć na sklepowych półkach? Istnieją trzy podstawowe rodzaje:

  • pełne,
  • drążone,
  • rurkowe.

Nity pełne mogą mieć kilka różnych łbów: kuliste, stożkowe, grzybkowe, trapezowe, soczewkowe (w tym soczewkowe niskie), co sprawia, że są uniwersalne. Z kolei nity drążone występują z łbami stożkowymi, grzybkowymi lub walcowymi, a modele rurkowe już tylko z łbem płaskim bądź wywiniętym.

Nie da się opisać nitów w tak prosty sposób, jak wyglądałoby to na pierwszy rzut oka. Z pozoru nieskomplikowane elementy służą do tworzenia bardzo różnorodnych konstrukcji, dlatego ich podział jest tak bardzo ważny. Mamy nadzieję, że wpis okazał się pomocy w rozeznaniu się procesie nitowania oraz jego rodzajach.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają:

Informujemy, że:

dnia 02.05  firma nie pracuje.

 

Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach zakupowych,