od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Zastosowanie stali nierdzewnej w rolnictwie

Ze względu na swoje antykorozyjne właściwości zastosowanie stali nierdzewnej jest bardzo szerokie. Najważniejsze, że może być ona wykorzystywana w środowiskach, w których panują wyjątkowo trudne warunki. Materiał nie niszczy się pod wpływem działania wody i wilgoci, kwasów, chemikaliów oraz innych szkodliwych czynników. Stal nierdzewna sprawdza się zarówno w przemyśle ciężkim, jak i przy produkcji drobnych elementów np. elektronicznych. Powszechnie stosują się ją również w rolnictwie.

Dlaczego zastosowanie stali nierdzewnej jest tak szerokie?

Jest to materiał, który wykazuje bardzo dobre właściwości mechaniczne. Stal nierdzewna jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz rozciąganie. Zachowuje swoją sztywność i twardość nawet, jeśli oddziałują na nią wysokie temperatury (do 500 st. C.).

Dzięki wysokiej zawartości chromu, a niekiedy również np. niklu, na jej zewnętrznej warstwie tworzy się powłoka pasywna, która nie przepuszcza wody. Co więcej, jest ona samonaprawialna. Oznacza to, że jeśli powierzchnia zostanie zniszczona np. w wyniku zarysowania, w powstających szczelinach odnawia się warstwa ochronna. Dlatego możliwe jest zastosowanie stali nierdzewnej w środowiskach, w których panuje wysoka wilgoć, a nawet w miejscach, gdzie powierzchnia ma ciągły kontakt z wodą (np. elementy mostów, falochrony itp.), a jednocześnie pojawia się ryzyko uszczerbków mechanicznych.

Olbrzymie znaczenie w przypadku tego tworzywa ma nie tylko odporność na destrukcyjne działanie wilgoci. Materiał świetnie znosi również działanie kwasów i innych chemikaliów, które niszczą zwykłe odmiany stali, takie, które nie mają powłoki pasywnej stanowiącej ochronę.

Silosy ze stali nierdzewnej, czyli wykorzystanie materiału w rolnictwie

Różnego rodzaju obiekty, jakie wykorzystywane są w tym sektorze, poddane są działaniu wielu niekorzystnych czynników. Jest to oczywiście woda, ale także kwasy oraz inne substancje chemiczne często znajdujące się w rozmaitych nawozach itp.

Niemal w każdym gospodarstwie muszą znaleźć się przede wszystkim silosy ze stali nierdzewnej, które gwarantują wieloletnią wytrzymałość, ale również tworzą bezpieczne warunki do przechowywania żywności. W konstrukcjach tego typu magazynowane są głównie różnego rodzaju ziarna, które poddawane są procesowi ostatecznego dosuszania dzięki odpowiedniej wentylacji powietrza. Mokre ziarna przyczyniają się do uwalniania wilgoci, która niszczyłaby ściany pojemnika, gdyby był on wykonany z materiału niezabezpieczonego przed korozją.

Jednak nie tylko o żywotność zbiornika chodzi. Produkty spożywcze wymagają specjalnych warunków składowania, wysokiego standardu higienicznego. Dokładnie takie zapewnia silos ze stali nierdzewnej. Materiał odporny na korozję nie zmienia swojej struktury, nie pokrywa się rdzą, a tym samym nie uwalnia do powietrza szkodliwych substancji, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać na ziarna.

Tego typu zbiorniki ze stali nierdzewnej zapewniają możliwość bezpiecznego przechowywania produktów spożywczych, bez ich psucia, gnicia, utraty cennych składników odżywczych i mineralnych.

Pojemniki na wodę

W rolnictwie powszechnie stosuje się pojemniki przeznaczone do magazynowania wody. Mogą one pełnić różne funkcje. Najczęściej są to koryta, z których piją zwierzęta, ale buduje się także specjalne zbiorniki ze stali nierdzewnej pozwalające gromadzić deszczówkę, która może okazać się przydatna np. do podlewania w trakcie trwania suszy. Zastosowanie stali odpornej na rdzewienie gwarantuje wieloletnią możliwość korzystania z takich pojemników, a dzięki zapewnianiu wysokiego standardu higienicznego przeciwdziała także zanieczyszczaniu wody.

Hala stalowa to podstawa

Coraz częściej w nowoczesnym rolnictwie stosuje się budynki gospodarcze ze stali zamiast cegły. Hala stalowa sprawdza się na wielu polach. Jest świetnym obiektem, w którym można przechowywać narzędzia oraz maszyny. Nierdzewna stal zapewnia wieloletnią wytrzymałość bez konieczności przeprowadzania prac renowacyjnych, co stanowi szansę dla gospodarstwa na zoptymalizowanie kosztów prowadzenia działalności. Hala stalowa to również dobry pomysł na budynek inwentarski.

Pozostałe zastosowanie stali nierdzewnej

Trudno wymieniać wszystkie możliwe zastosowania stali nierdzewnej, bo jest ich zbyt dużo. Jest ona wykorzystywana dość powszechnie, praktycznie w każdej branży. Jest to podstawowy materiał stosowany w budownictwie. Jako tworzywo odporne na działanie korozji stosuje się go do wznoszenia zarówno wielkich, jak i małych konstrukcji zewnętrznych. Są to np. mosty, ale także obiekty gospodarcze, magazyny itp.

Stal nierdzewna bardzo dobrze sprawdza się do wykonywania narzędzi przeznaczonych do prac w trudnych warunkach (wysokie temperatury, kontakt z cieczami itp.) oraz maszyn ustawianych w fabrykach, w których pojawiają się ekstremalne czynniki (wilgoć, niskie/wysokie temperatury itd.). Materiał nadaje się do budowania konstrukcji, które mają stały kontakt z wodą. Są to np. wzmocnienia falochronów. Zbiorniki ze stali nierdzewnej wykorzystywane są też w przemyśle hydraulicznym i wodociągowym. Tworzywo powszechnie stosuje się również w gastronomii.

Oczywiście to tylko niektóre, przykładowe możliwe zastosowania stali nierdzewnej. W praktyce jest ich dużo więcej.

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: