od 01.01 jesteśmy użytkownikami systemu KSeF.

Czym jest pasywacja stali nierdzewnej

Wiele osób interesuje się takim tematem jak pasywacja stali nierdzewnej – co to jest dokładnie, jak przebiega i czy można ją wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Stale nierdzewne są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach, gdzie potrzebna jest ich niewrażliwość na korozję. Ta cecha do pewnego stopnia stanowi ich naturalną właściwość. Na powierzchni stali tworzy się specjalna warstwa tlenu, co można określić jako stan pasywny.

W momencie kiedy powierzchnia danej stali ma kontakt ze środowiskiem, następuje tzw. zjawisko samopasywacji. Utworzona w ten sposób warstwa jest naturalnie bogata w chrom, co do pewnego stopnia zabezpiecza metal przed działaniem korozji. Taka naturalnie występująca pasywacja stali nierdzewnej może okazać się niewystarczająca. Wtedy właśnie stosuje się znane nauce rozwiązania technologiczne, dzięki którym właściwości antykorozyjne stali zostaną wzmocnione.

Dodatkowo sama warstwa pasywna może być narażona na różnego rodzaju uszkodzenia, a jej samoodbudowa nie zawsze jest możliwa lub staje się mocno ograniczona. Dzieje się tak zwłaszcza w środowisku morskim, gdzie stal poddawana jest wpływowi chlorków o wysokim stężeniu.

Jeżeli chodzi o temat, jakim jest pasywacja stali nierdzewnej – co to jest i jak się odbywa można dowiedzieć się również z wielu poradników zamieszczonych w internecie, a także z książek branżowych.

Skuteczne zabezpieczanie powierzchni stali urządzeniem do pasywacji

Stal można zabezpieczać chemiczne albo elektrochemicznie, co pozwala na nawet kilkukrotny wzrost warstwy ochronnej na jej powierzchni. Jedną z bezsprzecznych zalet takiego procesu jest fakt, że w żaden sposób nie wpływa on na kształt stalowego elementu, nie zaburza jego konstrukcji, ani nie zmienia struktury. Dlatego też pasywacja stali nierdzewnej wykonywana jest tak często podczas obróbki tego materiału.

Stal przestaje być naturalnie pasywna w przypadku, kiedy np. ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu. Wtedy nawet mały fragment jej powierzchni staje się aktywny, co doprowadza do stopniowego pojawienia się korozji. Takie ogniska pojawiają się często na ostrych kątach czy w niewłaściwie wykończonych spoinach. Aby proces ponownej pasywacji przebiegał szybko i sprawnie, wykorzystuje się specjalne urządzenie do pasywacji – jest to maszyna, dzięki której można szybko oraz skutecznie oczyścić powierzchnię, a następnie dokonać jej ponownej pasywacji, pokrywając grubą warstwą ochronną zawierającą chrom.

Jak przebiega proces pasywacji stali nierdzewnej

Stal często traci swoje właściwości nierdzewne po większej lub mniejszej obróbce. Z pewnością dzieje się tak po spawaniu. Aby przywrócić jej te zdolności, trzeba na samym początku dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Przede wszystkim należy pozbyć się wszystkich nagromadzonych cząstek żelaza, a także usunąć jakiekolwiek tlenki zgorzelinowe. Pierwszy etap polega na mechanicznym usuwaniu niepotrzebnej warstwy zgorzeliny.

W następnym kroku można wykorzystać specjalne pasty trawiące, które wytrawią różnego rodzaju przebarwienia termiczne oraz przywrócą warstwę ochronną. Najczęściej w tym wypadku korzysta się z kwasu azotowego oraz fluorowodorowego. Usuwane w ten sposób przebarwienia to miejsca, gdzie warstwa chromu została z różnych powodów zmniejszona.

Innym rozwiązaniem jest wcześniej wspomniane urządzenie do pasywacji. Dzięki niemu można skutecznie przywrócić warstwę ochronną, która będzie posiadała właściwości antykorozyjne.

Zalety korzystania z urządzeń do pasywacji stali

Pasywacja stali nierdzewnej wykonywana za pomocą specjalnych maszyn okazuje się znacznie lepsza niż korzystanie z past trawiących. Przede wszystkim warstwa ochronna pojawia się niemal natychmiast na powierzchni stali, a w przypadku stosowania pasty na rezultat trzeba czekać aż 24 godziny. Co prawda używanie pasty jest relatywnie niedrogie, jednak na większą skalę nie opłaca się jej wykorzystywać.

Warto wiedzieć, że każde urządzenie do pasywacji jest projektowane w taki sposób, aby było w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Jest ono w stanie za jednym razem oczyścić powierzchnię oraz wykonać proces pasywacji. Sprawdza się też znakomicie w przypadku dużych powierzchni, gdzie nakładanie pasty jest niezwykle czasochłonne.

Nowoczesna pasywacja stali nierdzewnej

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych urządzeń do przywracania warstwy ochronnej stali nierdzewnej. Producenci wykorzystują innowacyjne rozwiązania, aby cały proces przebiegał jak najkrócej i był maksymalnie skuteczny. Współczesne urządzenia posiadają także funkcje polerowania czy znakowania powierzchni.

Jeżeli ktoś poszukuje bardzo szczegółowych i fachowych informacji w obszarze, jakim jest pasywacja stali nierdzewnej co to jest, jak dokładnie przebiega sam proces chemiczny, może zwrócić się do fachowej literatury dostępnej zarówno w internecie, jak i w bibliotekach.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie pasywacji zmierzają przede wszystkim w kierunku ekologii, bezpieczeństwa oraz minimalnego wpływu na środowisko naturalne podczas przywracania warstwy ochronnej stali.

 

Posiadamy:

Dostawcy posiadają: